FUNKCJA KAPITANA TO OGROMNE WYRÓŻNIENIE, ZASZCZYT ALE RÓWNIEŻ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. TYLKO NIELICZNI SĄ W STANIE PEŁNIĆ TĘ ROLĘ Z SUKCESAMI.

 

 

 

 

Na samym początku warto zaznaczyć, iż błędem jest utożsamianie kapitana drużyny z jej najlepszym zawodnikiem. Prawdą jest, iż gracz pełniący tę funkcję powinien być przywódcą zespołu. Rozumieć należy jednak to określenie w kontekście przywództwa duchowego, mentalnego. Zawodnik noszący opaskę na ramieniu powinien być autorytetem, mieć bezwzględny posłuch w drużynie. Musi on być wzorem zwłaszcza dla młodych graczy. Kapitan powinien umieć poderwać drużynę do walki. Czyni to jednak bardziej jako motywator, podczas gdy lider drużyny rozumiany jako największa piłkarsko gwiazda, decyduje o losach spotkań i inspiruje kolegów swoimi boiskowymi poczynaniami. Naturalnie są zawodnicy, którzy z powodzeniem łączą obie te role. Przykładem jednak potwierdzającym powyższe rozważania może być sytuacja w reprezentacji Francji z czasów jej największych sukcesów, a więc lat 1998-2000. Kapitańską opaską obdarzony został wtedy nie geniusz futbolu Zinedine Zidane, lecz charyzmatyczny Didier Deschamps.

 

 

Wymagania
Kapitan powinien być osobą odpowiedzialną, także na boisku. Jego zadaniem jest uspokojenie innych zawodników, gdy emocje biorą nad nimi górę oraz pilnowanie dyscypliny w zespole. Z drugiej jednak strony musi on umieć nieustannie zachęcać kolegów do walki, wciąż ich wspierać i prowadzić do boju, gdy atmosfera boiskowa wydaje się być zbyt senna. Kapitan to osoba będąca niejako zastępcą trenera na boisku. Z tego też względu koniecznością jest, aby rozumiał on sens futbolu, znał wszelkie zawiłości taktyki. Między innymi dlatego opaskę kapitańską otrzymują z reguły gracze najbardziej doświadczeni. Często są to bramkarze lub obrońcy, co łatwo można wytłumaczyć. Na tych pozycjach najlepiej widać ustawienie drużyny i kierować swoimi partnerami na boisku.

 

 

Odpowiedzialność
Pełnienie funkcji kapitana drużyny wiąże się również z odpowiedzialnością. To kapitan odpowiada za postawę zespołu zarówno na boisku, jak i poza nim. Wszelkie ekscesy, które mają miejsce podczas gier, treningów, czy też zgrupowań, obciążają go w pewnym stopniu. Kapitan jednak powinien zawsze bronić swojego zespołu, ufać mu i w niego wierzyć. Jako łącznik między drużyną a trenerem i działaczami jest zobowiązany do przedstawiania większości próśb i zażaleń wychodzących z piłkarskiej szatni. Rola kapitana wykracza więc dalece poza działania boiskowe.

 

Wybór
Kapitana można wybrać poprzez głosowanie wewnątrz drużyny lub nominację trenera.
Na koniec należy zaznaczyć, iż kapitan drużyny również jest jej symbolem. Z tego też względu warto, aby był on przynajmniej akceptowany, a najlepiej uwielbiany przez fanów. Nie powinien być to zawodnik w drużynie nowy, powinien zaś być jej od dawna oddany i się z nią utożsamiać.